ЗА ГЕОПОЛИТИКУ ГОВОРИ ПРОФ. ДР ЛЕСЛИ СКЛЕР, ПРОФЕСОР У ЛОНДОНСКОЈ ШКОЛИ ЗА ЕКОНОМИЈУ И ПОЛИТИЧКЕ НАУКЕ, АУТОР КЊИГЕ
Транснационална капиталистичка класа
Транснационалну капиталистичку класу чине они који поседују и контролишу кључне транснационалне корпорације, глобализоване бирократе, трговци... Идеологија ове класе се врти око интереса капиталистичке глобализације, а како локалне економске активности постају све више глобално међуповезане, велики број малих предузетника налази се заробљен у мрежама које контролишу глобалне корпорације, тзв. Fortune Global 500
Разговор водила: Ивана Васиљевић
Поштовани професоре, можемо ли говорити транснационалној капиталистичкој класи или интернационалној класи богатих? Koje су њихове карактеристике и каква je њихова идеологија?
– Постоји све већи број доказа који указују на постојање транснационалне капиталистичке класе. Ова класа дела пре на транснационалном нивоу, него у форми одвојених капиталистичких класа у различитим земљама. Транснационална капиталистичка класа (ТНКК) игра централну улогу у мојој теорији капиталистичког глобалног система. Тај концепт је први пут био изложен у мојој књизи „Социологија глобалног система“ 1991. године. Ту је карактеристична институционална форма политичке транснационалне праксе у оквиру глобалног капиталистичког система (паралелно улози транснационалних корпорација у економској сфери и конзумеризма у културно-идеолошкој сфери). Године 2001. Изашла је „Транснационална капиталистичка класа“, која је аналитички подељена на четири главне фракције, односно групе, чија чланства могу да се преклапају, али које обављају одређене функције за класу као целину. Свака од ових фракција представља глобалну елиту у њеној институционалној сфери:
1) они који поседују и контролишу кључне транснационалне корпорације и њихове локалне партнере (корпоративну елиту);
2) глобализоване бирократе и политичари (државна елита);
3) глобализовани професионалци (техничка елита);
4) трговци и медији (конзумеристичка елита).
Идеологија ТНКК се врти око интереса капиталистичке глобализације, а како локалне економске активности постају све више глобално међуповезане, велики број малих предузетника налази се заробљен у мрежама које контролишу глобалне корпорације, тзв. Fortune Global 500.
Колика je заправо моћ транснационалне капиталистичке класе и како се она манифестује? Да ли утицајем на политичке одлуке држава и глобална политичка дешавања?
– Четири фракције транснационалне капиталистичке класе можемо видети како раде глобално на макар пет начина. Економски интереси њених чланова су све више глобално повезани: траже економску контролу на радном месту, политичку контролу како у домаћим, тако и у међународним и транснационалним сферама, кон-тролу културне идеологије кроз конзумеризам; перспективе њених чланова су пре оријентисане споља, глобализоване, негоокренутекаунутра, националистичке у најразличитијим питањима, уз значајну подршку „слободној трговини“ и неолибералним економским и социјалним политикама. Ови људи припадници су различитих држава, од којих све већи број о себи пројектује слику „грађана света“ као и места рођења и/или пребивалишта. Претендују на сличан животни стил, нарочито када је у питању шаблон вишег образовања (међународне пословне школе), као и потрошња луксузних добара и услуга. Питање у којој мери је потрошачка елита широм света одговорна за наметање „западњачког“ начина живота и уништавање традиционалног животног стила и идентитета, нарочито у Африци, Азији и Латинској Америци, привукло је велику пажњу и покренуло велики број истраживања, и предмет је жучних расправа. На пример, реакционарне групе на Западу, чији се идеолози често жале како су њихови животни стилови уништавани од стране сиромашних имиграната и азиланата из ове три области. Према мојој теорији, улога државе је анализирана у смислу политичких фракција ТНКК; то је улога глобализационих политичара (главних политичких лидера који успевају да комбинују питања глобализације са сопственим домаћим интересима) и „интернационалних“ бирократа (на-рочито у организацијама као што су УН, ММФ, Светска банка, али и у многим интернационалним грађанским друштвеним организацијама које су биле кооптиране од стране ТНКК-а). Наравно, и медији.
Да ли сматрате да су неки од припадника ове класе истовремено и припадници Билдерберг групе, и како објшњавате да се глобални капиталисти залажу за демократију и отвореност, а седнице Билдерберг групе су затворене за јавност?
– Да, сигуран сам да постоје преклапања између група попут Билдерберга и Транснационалне капиталичке класе (наравно, многа окупљања чланова транснационалне капиталистичке су обављена у тајности, сасвим сигурно). Глобални капитализам има проблем са отвореношћу и демократијом, који су од суштинске важности за ширење онога што бих назвао „културном идеологијом конзумеризма“. Мада, исто тако глобални капитализам може бити проблематичан за контролу, која је транснационалној капиталистичкој класи неопходна како би вршила свој утицај преко глобалне економије и различитих друштава и култура. Капиталистичка демократија је веома специфичан тип демократије и има сопствене типове корупције, па према томе није компатибилна са истински слободном и партиципативном демократијом, по мом мишљењу.
Уважени професоре, Ви сте били консултант у Центру Уједињених нација за Транснационалне корпорације у Њујорку (1987–1988. године). Молимо Вас да нам кажете нешто о суштини транснационалних корпорација.
– Када сам крајем осамдесетих година био консултант Уједињених нација у Њујорку, била је то релативно независна истраживачкаагенција УН-а, и тада је било доста критичких осврта на активности транснационалних корпорација. То се, међутим, променило деведесетих година, када је агенција пресељена у Швајцарску и постала много другачија и много мање независна, променивши свој фокус извршавањем информационих потреба глобалне трговине.
Какав je Ваш став о војној интервенцији западних сила у Либији? Сматрате ли да су мотиви заштита људских права и „уклањање диктатора Гадафија“, или нешто друго?
– Ово су заиста тешка питања. Према мом виђењу, то је очигледна последица претходних политика западних влада, које обраћају пажњу на „људска права“ када се економски услови промене; и овде, као и у већини геополитичких питања, има много помешаних мотива.
Аа ли чланови транснационалне капиталистичке класе могу бити персонализовани? Шта je овим особама приоритет: економски интерес, политичка уверења, религија или нација?
– Моја књига „Транснационална капиталистичка класа“ („The Transnational Capitalist Class“, Oxford, Blackwell, 2002) као и публикације о дуванској индустрији, „зеленом“ покрету, и архитектурално-урбаном развоју представљају моје покушаје да идентификујем чланове ТНКК и њене организације. Ради се о једној променљивој популацији, која се мења у складу са економским условима, политичким приликама и културним променама. Приоритет су углавном економски интереси, мада на њих често могу утицати политички, регионални и/или национални интереси. То је веома, веома сложен систем, а ми тек почињемо да схватамо како он, заправо, функционише.
Архитектура и глобализација
Поштовани професоре, молимо Вас, реците нам неколико речи о Вашем тренутном истраживачком прсуекту „Иконичка архитекура и капиталистичка глобализација“?
-Истраживање се бави анализом иконичне архитектуре као хегемонског npojeicra транснационалне капиталистичке класе. Према томе, постоји корпоративна фракција у архитектури, као и људи који поседују и/или контролишу главне архитектонске, архитектонско-инжењерске и архитектонско-развојне фирме Koje се баве некретнинама. Постоје два типа са минималним преклапањем: први тип, највеће међу овим фирмама, и други тип, најславније и најпознатије архитектонске фирме. Магазин World Architecture (Светска архитектура) објављује годишњу листу корпорација коje се у индустрији налазе на врху с обзиром на приход наканада и 6poj запослених архитеката који накнаду примају (подаци су доступни на интернет саЈту). НаЈвеће компаније зарађуЈу око триста милиона долара, а запошљавају око хиљаду или мање архитеката, тако да, у поређењу са главним глобалним корпорацијама, поприлично су мали (да бисте продрли у Fortune Global 50, ових дана треба вам приход од додатних десет милијарди долара). Било како било, неколицина од педесетак фирми са врха вођене су од стране чувених архитеката или граде чувене зграде. Стварна важност прослављених архитеката за изграђено окружење и њихову културолошку важност, нарочито у градовима, далеко надмашуЈе њихов релативни недостатак финансијских и корпоративних мишића.
Ко су глобални политичари и бирократе кoje помажу стварање једноставог политичког и пословног амбијента?
- То су политичари и бирократе са свих нивоа административне моћи и одговорности, у заједницама, градовима, државама, на међународном нивоу, глобалним институциЈама, који служе интересима капиталистичке глобализације као и/или, у опозицији са онима који их бирају и именуЈу. Они одлучују шта ће се где градити, и на који начин ће промене у изграђеном окружењу бити регулисане. Њихова улога je кључна за питања очувања и урбаног планирања у конкуренцији за главне npojeктe, од којих многи резултирају стварањем креације коју можемо назвати архитектурална икона.
Свакако да одређену улогу свему томе игра и техничка фракција?
- Чланови ове фракције крећу се од оних водећих техничара, који су укључени у централне структурне карактеристике нове зграде, до оних који су одговорни за образовање студената и јавности у архитектури, који су у савезу, преко избора или околности, са корпорацијама глобализациЈе и агендом капиталистичке глобализације. Трговци и медиЈи су одговорни за маркетинг архитектуре у свим облицима, и њихов основни задатак je повезивање индустрије архитектуре са културом идеологије конзумеризма.
Поента ове дискусије о ТНКК јесте да укаже на повезаност четири фракције ове класе и репрезентације (симболизам и естетика, тј. иконичност) иконичне архитектуре, тј. да сугерише да архитектура и урбани дизајн заиста функционишу под условима капиталистичке глобализације.
Геополитика бр. 47, 1. децембар 2011