- Категорија: Интервју

Шеих Имран Назар Хусеин, исламски филозоф и теолог, за „Геополитику“ говори о потреби сарадње православних хришћана и муслимана у „последњим временима“

- Категорија: Интервју
Србија и Молдавија имају самопроглашену неутралност засновану на одлукама на државном нивоу, одлукама скупштине. Та неутралност се лакше и брже може променити. Боље је ако је неутралност снажнија, ако је унета у устав, јер се она не може тако тек тако променити, а и то ће бити лакше препознато у међународној заједници, каже за РТС професор Факултета политичких наука у Бечу Хајнц Гертнер.

- Категорија: Култура
НАД КЊИГОМ ПРИЧА „СКАЗАНО И СПИСАНО“ МИЛОЈА СТЕВАНОВИЋА

- Категорија: Култура
На Косову небо је најниже
Руком њега Србин додирива
Узвишеном циљу најбрже се стиже
Ко истину од себе не скрива.

- Категорија: Политика
Поводом недавних догађаја у Бањској на Косову и Метохији, Српски демократски савез обратио се јавности.
"Српски демократски савез пружа пуну подршку Србима на Косову и Метохији. Изражавамо безмерну тугу због последњих српских жртава. Уједно указујемо да је потпуно разумљиво да српски народ нема друге него да оружјем чува своју слободу и своје животе.

- Категорија: Култура
Изучавајући период 1850‒1920, публициста Живко Марковић налазио је такве примере пријатељства и лепих речи о Србима да му је то убрзо постала духовна храна.

- Категорија: Духовни живот
У руском граду Кингисепу, некадашњем Јамбургу, по идеји и благослову познатог руског духовника, старца Варсануфија, гради се храм посвећен светом Кнезу Лазару косовском и Цару Николају другом Романову.

- Категорија: Култура
Издаљега смрт највише прети
Изблиза се слика силно мења
Није лако одолети указаној мети
А још мање зову непресушних хтења.

- Категорија: Анализа
Преносимо текст проф. др Александра Петровића “Канон осунчавања у стакленој башти – о антропологији глобалног загревања”, који је објављен 2008.године.

- Категорија: Анализа
Сад по мом мишљењу морамо бити у "тајм ауту"!! Зашто? Сачекати крај овог ратног сукоба. " Демократе" га морају завршити ако хоће да окрену бирачко тијело према себи. Надам се да ће ипак Трамп побиједити. Можда овај најмлађи Кенеди. Демократа, али за "дубоку" државу светац. Значи све притиске морамо издржати.
Пише: Никола Пејаковић

- Категорија: Култура
У одсутству Бога
Све се може рећи
Уместо свеће машиш се рога
Сотону за милост понизно молећи.

- Категорија: Анализа
Мила Михаиловић, на основу једног заборављеног документа Паола Ђорданија, превела је и приредила књигу “За Српску војску – једна заборављена прича”, која говори о великој заслузи италијанске Краљевске морнарице у спасавању Српске војске 1915‒1916, а која је у српској историографији и јавности била приписана само Француској. Од половине децембра 1915. Италија је из Албаније евакуисала 260.895 српских војника и избеглица, за шта је употребљено 250 лађа. Ова поморска операција може да се упореди са оним што се догодило током Другог светског рата између 25. маја и 3. јуна 1940. у Денкерку на северу Француске, када је евакуисано преко 300.000 енглеских и француских војника.

- Категорија: Интервју
Проф. др. сц. Мила Алечковић професор психологије, психопатологије и антрополошке психијатрије, писац неколико књига и стотине радова, у опширном интервјуу за Геополитику говори на разне теме, о Србији, Француској, Европи, Светској здравственој организацији, злоупотреби деце али и о свом детињству, младости, као и својој мајци, познатој песникињи Мири Алечковић и о њеним пријатељима, куму Бранку Ћопићу, Десанки Максимовић, Иви Андрићу, Андре Малроу, Сергеју Михалкову, оцу Никите Михалкова, Жан Пол Сартру, Милићу од Мачве, оцу Макарију Дечанском...

- Категорија: Свет
У својој подкаст емисији „Ажурирање система“, амерички истраживачки новинар Глен Гринвалд интервјуисао је једног од суоснивача Википедије, Ларија Сенгера, сада професора филозофије. Према Сангеровим речима, Википедија следи своју званичну политику да су 80 одсто извора који долазе са десног политичког спектра непоуздани.

- Категорија: Друштво
Такозвана (транс)родна или квир идеологија која стоји иза читавог овог пакета систематског разарања језика, традиције, породице, вере и у крајњем исходу биолошког опстанка једног народа јесте идеолошка мода коју под наводном заштитом мањинских група гурају владари савременог света, корпорације, политичке елите и бриселска бирократија.
Пише: Миша Ђурковић

- Категорија: Духовни живот
ПРИРЕДИО: ВЛАДИМИР ДИМИТРИЈЕВИЋ
Једна од највећих личности српског Средњег века, Стефан Лазаревић је припремио Србију за тешко доба које долази. У Црквинама, на месту где је издахнуо, и данас стоји велики камен са крстом на коме је је његов племић Ђурађ Зубровић, са попом Вукшом, урезао тужне речи:“Добри и мили и слатки господин деспот! О тешко оном ко га на овом месту виде мртва!“ Остао је да живи у Христу и сећању Цркве и народа. Зато га и помињемо са благодарношћу.

- Категорија: Интервју
Aутор књиге, Између “Велике Албаније” и окупиране Србије – Нови Пазар, Тутин, Ибарски Колашин (1941–1944), историчар др Милутин Живковић, говори за Геополитику
Због једностране примене „Уредбе о уређењу и управи у области Косова“ од стране албанских власти у Дежевском срезу са центром у Новом Пазару, али и спаљивања Ибарског Колашина крајем септембра 1941, већинско српско становништво се диже на устанак. На чело побуне, која је уско била повезана са устанком против окупатора у остатку Србије, стају официри бивше југословенске војске (Радомир Цветић, Драгор Павловић), као и људи Косте Пећанца (Машан Ђуровић). На другој страни, албанска управа на челу са Аћифом Хаџиахметовићем Бљутом, лишена подршке немачког окупатора који се забарикадирао у Косовској Митровици, позива у помоћ Албанце са Косова и Метохије (пре свега оне из Дренице). Затим долази до два велика српска напада на Нови Пазар током новембра и једног мањег у децембру 1941. године. Сви су били окренути против дреничких Албанаца, који су се истицали у насиљу над новопазарским Србима. У међувремену се половином новембра одиграо велики албанско-муслимански напад на Рашку.

- Категорија: Духовни живот
Отац Сава је био духовник сестринства овог манастира (1984-2015). Оно што је за Црну Гору манастир Острог, кажу људи, да је за овај део Србије био то манастир Копорин, због његовог духовника, јеромонаха, "златоустог старца", оца Саве. Наравно, манастир Копорин, задужбина деспота Стефана Великог, познат је по моштима овог светитеља, по бројним исцељењима која су се овде десила, по лековитој "живој" води која је донела исцељење (једну девојку је дигла на ноге, другом човеку је подарила вид...). Ту је према легенди и деспотов стари коњ оздравио и стао на ноге, а познат је и по драгим сестрама: мати Нини, мати Аполинарији, Параскеви, мати игуманији Екатерини, оцу Никону, сестрама Јовани и Данијели, али, чини ми се, да је прва мисао свих верника, када чују за манастир Копорин - управо благо-почивши отац Сава!

- Категорија: Друштво
Поводом освећења Спомен капеле у Маутхаузену 10.јуна 2023. године, која је посвећена Светим српским новомученицима, епархија аустријско-швајцарка Српске православне цркве уручила је свечану Грамату Слободарској странци (FPÖ).
- Боривој Рашуо: Корен
- СРПСКА СПОМЕН КАПЕЛА НА ВОЈНОМ ГРОБЉУ У МАУТХАУЗЕНУ
- Духовно-народно сабрање код Часног Крста на Бојчици
- Горан В. Ђорђевић: Постпатриотизам у Србији – легенда о паду
- Храмови у нама
- Добровољци из Каталоније ратовали за Србију у Великом рату
- Вера је наша победа
- Наслеђе кнеза Михаила
- Да ли би васпитачи требало да постављају границе адолесцентима?
- Лужички Срби имали план да оснују сопствену државу